2012. április 21., szombat

Phuket - Ton Sai - Krabi


Megérkeztünk Phuketre. Kicsit turistás, civilizáltabb, több a bevásárló központ és jelentősen több a mohamedán. Phuketre azért jöttünk, mert itt végre találkozhattunk Dáviddal, akit már 9 hónapja nem láttunk, azóta, hogy elindult a nagy utazására. Itt csinálja/csinálta a búvár gyakornokságát 3 hónapig (ledolgozza a tanfolyam árát), ezért kibérelt egy igen takaros kis házikót Amandával, a barátnőjével együtt (a barátnőjét nem bérelte), aki idő közben csatlakozott hozzá, majd így mi is hozzájuk. Jó volt végre látni a nagy utazót, aki megjárt már hetedhét országot, és köszönjük Nekik, hogy befogadtak minket. ;)

Úgy megörültünk, hogy itt végre volt konyha, hogy Rita az első nap csinált is egy csirkepörköltet nokedlivel, ami már annyira hiányzott, mint egy falat lilahagymás zsíroskenyér. Persze a család meg a barátok is hiányoznak, de olyat sajnos Rita nem tud főzni. :)

Motortúráztunk a sziget déli részére, nagy hullámokba ugráltunk, has szörföztünk a közeli parton, főzőcskéztünk, élveztük a mohamedán konyhát, az isteni rántott húst levessel, voltunk helyi piacon, vásáron, és az internetnek hála, dolgozhattunk is végre.

Krabi, illetve azon belül is Ton Sai beach volt a következő kiszemelt állomásunk. Közösen megegyeztünk, hogy Phukettől kezdve csak stoppolni fogunk, mert a tömegközlekedéshez képest, sokkal érdekesebb, kalandosabb, olcsóbb és sokkal jobban megismerhetjük a helyieket. Így is tettünk, és be is jött amire számítottunk: felvett minket egy nagy fekete terepjárós maffiózó kinézetű építész, aki volt olyan jófej, hogy elvitt minket egészen az úticélunkig, pedig nem is arra kellett volna mennie. Ja és ahhoz, hogy felvegyen minket, vissza kellett fordulnia az autópályán, és emiatt ment még plusz 10km-t. Arra nem jöttünk rá, hogy miért volt ilyen segítőkész, mert annyira beszélgetni nem akart, és a májunk és a vesénk is megmaradt az út után. Lehet csak szimplán jófej volt. Köszönjük Atit.


A kikötő, ahová érkeztünk, nagyon turistás volt. Egyáltalán nem gondoltuk, hogy tíz percnyire a következő öbölben egy teljesen más világ fogad majd bennünket: mindenki gyalog jár, nincsenek utak, elektromosság este hattól reggel hatig, dzsungel, majmok, iguánák, hatalmas mészkő hegyek, raszta-hippi sziklamászó, tűzzsonglőr szubkultúra, élőzene... Imádtuk. Itt is ragadtunk két hétre. Szerencsére most is megtaláltuk az isteni kaját, rántottcsirkés szendvics formájában, amit nem tudtunk megunni a két hét alatt. A szállás olcsó volt, viszont a boltokban minden kétszer-háromszor annyiba került mint máshol Thaiföldön, arra hivatkozva, hogy azt csak hajóval lehet áthozni (a 10 percre lévő civilizációból...) Itt, amikor kinéztünk a bungalownkból, majomhordák és hüllők randalíroztak körös-körül. Bezzeg a nemzeti parkban, ahol gyalogolni kellett két órát, hogy lássunk 2 szem állatot... :)

Ja és miért pont ide jöttünk? Mert itt lehet sziklát mászni! Ez volt az egyik célunk az utazás kapcsán. Thaiföldön, sőt talán egész Dél-Kelet-Ázsiában ez a legjobb hely: gyönyörű sziklák, jó minőségű mászóutak. Csak annyi volt a gond, ami később a szerencsénk lett, hogy nem volt elég tudásunk és felszerelésünk hozzá. Mindezt megvenni vagy bérelni elég sokba kerül. Ilyenkor az a teendő, hogy az ember elkezd ismerkedni, és próbál társaságot találni, akikkel együtt mászhat. Így ismerkedtünk meg pár nagyon szuper és érdekes emberrel. Volt velünk például egy los angelesi ex-tűzoltó, búvároktató hölgy, aki az Antarktiszon dolgozik már 5 éve; volt olyan stoppos srác, aki Lengyelországból indult föld körüli útjára, és emiatt híresség lett Nepálban, írtak is róla több cikket; aztán volt olyan, aki már 1,5 éve úton van, és volt már Japánban unatkozó hölgyeket szórakoztató "barboy" is... Mindenki hozta a történetét, inspiráló személyiségét, szóval irtó klassz kis társaság verbuválódott össze.  Többször éreztük azt, mintha egy filmben lennénk. :)


Az egyik napunk így nézett ki: közösen béreltünk egy motorcsónakot, majd kimentünk egy kis szigetre, ahol itt ott felmásztunk a csónakról a sziklatömbökre, és onnan ugráltunk le a tengerbe. Volt egy új-zélandi srác, aki 25 méterről ugrott!!! Aztán hipsz-hopsz késődélután lett, ezért visszamentünk a partra, ahol együtt iddogáltunk, beszélgettünk a naplementében. Ezután elmentünk egy tűzzsonglőr showt nézni, majd ott ragadtunk egy táncos mulatságban, amit a szomszédos vendégház kigyulladása szakított félbe, majd mindenki rögtönzött tűzoltóvá változott, és megfékeztük a lángokat. Persze néhány mámorittas szórakozó a felcsapó lángok ellenére sem hagyta abba a rongyrázást, the party must go on, a jókedvet nem törheti le semmi, a zene lüktetése egy ütemet sem hagyott ki, igen kérem, ez is a thai mentalitás :) Aztán az estét megkoronázandó félórás éjszakai dzsungeltúrával zártuk a napot, egy zseblámpával kettecskén, mert úgy romantikus :)

Egy másik ilyen érdekes nap az volt, amikor feltettük a barátainkat a hajóra, majd kb húsz perccel később azt látjuk, hogy minden boltos elkezdte bezárni a boltját a nap közepén.... hmmm. Kiderült, hogy Indonéziában nagy földrengés volt, és cunami jön felénk. Futás, és telefonálás a többieknek, hogy menjenek menedékbe. A barátainkat a hajón nem tudtuk elérni már telefonon. Fogalmunk sem volt milyen egy cunami, de a legrosszabbat képzeltük el, ahogy a hírekből meg filmekből megmaradt a fejünkben. Megszólalt a sziréna is. Az emberek menekülnek. Hirtelen katasztrófa filmben éreztük magunkat. Azon gondolkoztunk, hogy meddig jöhet fel a hullám, meg hogy mit fogunk csinálni, ha mégis elkap az ár. Hitelen eszünkbe jutott, hogy lent vannak a cuccaink a házban: pénz, útlevél, bankkártya, számítógép, a munkáim a gépen, a fényképezőgép... Most akkor mi legyen? Érdemes lemenni értük? A telefon persze nem működik az erdőben, a hegy tetején. Aztán elkezdtek szivárogni az információk, hogy mikor jön a hullám. 1 óra még... Oké, akkor futás lefelé. Útközben szólok az embereknek, mert Ton Sai-on nem volt sziréna. Amikor visszaértem, Rita halálra aggódva fogadott, hogy miután elmentem, utána azt mondta valaki, hogy csak tíz perc és jön a hullám... Utána ahogy telt az idő, egyre érkeztek az infók, hogy csak később jön, aztán szép lassan egyre lazábban, viccelődve kezdtek beszélni az időközben szépen megsokasodott számú hegytetőre menekült emberek. A helyi arcok tábortüzet raktak, élelmet hoztak, így egész hangulatos lett fenn. Aztán páran úgy döntöttek, hogy lemennek, eleget vártak. És az egész szépen elsimult. Este már mindenki csak viccelődött a "cunamin" ami, mint később kiderült, hogy szerencsés okokból kifolyólag, Indonéziában is csak 30cm-es volt.

Még sosem volt katasztrófa élményem ezelőtt, de ez nagyon érdekes volt, még így is, hogy végül nem lett belőle semmi. A feszültség, a pszichikai nyomás ugyanaz, mintha megtörtént volna. Kiderült rögtön, hogy   veszélyhelyzetben ki, hogyan reagál: mennyire tudja, mit kell csinálni; mennyire találja fel magát; mennyire pánikol be; mennyire bátor; mennyire kockáztat; mennyire számít az információ, és az mennyire megbízható; mennyire tud gyorsan dönteni; mennyire segít a másikon. Utólag mindenki okos. Ja és megtanultuk, hogyan kell nejlonzacskóban vizet forralni tűzzel.


Na de ha éppen nem volt tűzvész, és nem pusztított cunami, akkor általában nappal sziklát másztunk, este meg néztük a tűzzsonglőröket a tengerparton, és hallgattuk a reggie zenekart a bárban. Mindketten fejlődtünk a mászásban, még jobban megszerettük, és szeretnénk mindenképpen folytatni majd otthon, meg ha lehet, akkor még az utunk során is. Két hét után már egy kicsit elfáradtunk, és elhagytuk ezt a szuper kis helyet, amit az eddigi utunk során a legjobban szerettünk. Krabi Town-ba mentünk visszanöveszteni a tenyerünkre a bőrt, és nyalogatni a szúnyogcsípéseinket.

Krabi town kellemes hely, tetszett nagyon, jókat ettünk, regenerálódtunk, és élveztük, hogy nappal is van áram. Holnap vár az országút, irány Malajzia. :)


1 megjegyzés: